Folketinget har vedtaget nye regler, der reducerer likviditetspresset ved børsnotering. Selskaber kan undgå lagerbeskatning i op til 7 år og søge genoptagelse tilbage til 2015 med mulighed for tilbagebetaling af skat. Læs med og se, hvordan din virksomhed kan drage fordel – fristen er 1. juli 2025!
Erhvervsstyrelsen har for nylig fremsendt et udkast til lovforslag om ophævelse af reglerne i selskabsloven vedrørende kapitalejerlån med forventet ikrafttrædelse pr. 1. januar 2025. Det kan være godt nyt for kapitalejerne, fordi lovændringen giver anledning til betydelige ændringer fra et selskabsretligt perspektiv. Bliv klogere på lovforslagets mulige, kommende ændringer her.
Få overblik over regeringens nye iværksætterudspil, der forbedrer vilkårene for danske start-ups og iværksættere.
Vi ser nærmere på de skattemæssige aspekter af den dom Østre Landsret afsagde i 2023 omkring rækkevidden af parcelhusreglen.
Husk at indberette din udenlandske pension til SKAT inden 1. juli 2024. Læs her, hvordan du gør.
Vi ser nærmere på betydningen af en dom fra Vestre Landsret af den 12. februar 2024, som fastslår, at værdiansættelse af en ejendom til dagsværdi kan anses som en særlig omstændighed, hvilket betyder at 15%-reglen ikke kan anvendes.
Fristen for 3. rate acontoskatteindbetaling nærmer sig. Bliv klogere på, hvordan du indbetaler korrekt, og hvad du skal være særligt opmærksom på.
Vi guider dig igennem, hvordan du foretager en eventuel frivillig indbetaling af acontoskat inden fristen 20. november 2023.
Vi ser nærmere på brev fra Skattestyrelsen, som gør opmærksom på, at visse skatteydere muligvis ikke opfylder retten til at fratrække underskud.
Læs mere om pengetanksreglen og hvornår man kan foretage et skattefrit generationsskifte - en skattemæssig succession.
Højesteret har i en ny dom af 9. januar 2023 taget stilling til både ”beneficial owner” og renter af skattekrav, og i denne artikel belyses de 2 emner og Højesterets stillingtagen hertil.
Skatteministeriet har nu, som længe ventet, sendt lovforslag om lagerbeskatning af fast ejendom for selskaber, i høring.
Har du som virksomhed modtaget kompensationsbeløb som følge af Covid-19 hjælpe parker, så skal du være opmærksom på tidspunktet for beskatningen af disse. Kompensationsbeløb er som udgangspunkt skattepligtig indkomst. Derfor skal beløbet med i opgørelsen af virksomhedens skattepligtige resultat på oplysningsskemaet.
Det fortsat stigende renteniveau åbner nye muligheder i forhold til omlægning af realkreditgæld med fast lav rente. Men der kan være skattemæssige konsekvenser i forbindelse hermed.
Landsskatteretten afsiger kendelse i ny sag om beskatning af fri bil i virksomhedsskatteordningen.
Julen er over os, og det er sjældent midt i juletravlheden, at man tænker over at tjekke op på sine skatteoplysninger og -indbetalinger for det forgangne år.